مکان های گردشگری و دیدنی شاهین شهر و میمه

مکان های گردشگری و دیدنی شاهین شهر و میمه

معرفی شهر شاهین شهر و میمه

شاهین شهر و میمه در استان اصفهان قرار دارد. شاهین‌ شهر بخش جدید  و میمه بافت تاریخی این شهر است. جاذبه‌های تاریخی این شهر از نظر باستان‌شناسی بسیار ارزشمند است. مطمئن باشید که با سفر به شاهین شهر و میمه  سفر متفاوتی را تجربه می‌کنید.

 

 

جاذبه گردشگری ارگ مورچه خورت

مورچه خورت دومین قلعه بزرگ ایران است و در شاهین‌شهر و میمه قرار دارد. بنایی بسیار زیبا و کهن که نشانگر زندگی شهری در روزگاران قدیم بوده است. شکوه بنای قلعه باعث جذب توریست‌ها و گردشگران شده است. قدمت این قلعه به سال نهم هجری قمری بازمی‌گردد.

 

 

جاذبه توریستی مسجد جامع میمه

این مسجد از مکان‌های مقدس روستای میمه است که در دوره سلجوقیان ساخته و در زمان صفویه مرمت شده است. معماری قدیمی این مسجد را به یکی از جاذبه‌های توریستی تبدیل کرده است. گلدسته‌ها، درهای زیبا،‌ کاشی‌های فیروزه‌ای و نقاشی‌های داخل محراب مسجد تصویری چشم نواز را آفریده اند.

این خبر پیشنهادی را هم ببینید!  کسب و کار آگهیش مهمه | آگهی رایگان

 

 

 

جاذبه توریستی و تفریحی شهر وزوان

یکی از قدیمی‌ترین آبادی‌های شهر شاهین‌ شهر روستای وزوان است.  از مکا‌ن‌های ارزشمند روستا قنات وزوان است. گفته می‌شود این قنات مربوط به ۲۰۰۰ سال پیش است. سد زیرزمینی قنات باعث جمع شدن آب می‌شود که برای زراعت و آبیاری قابل استفاده است. این قنات تاریخی در سال ۲۰۱۶ در یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است.

این خبر پیشنهادی را هم ببینید!  غذا های سنتی اصفهان

 

 

 

جاذبه توریستی و تفریحی مادرشاه

این كاروانسرا كه یكی از بزرگترین كاروانسراهای اصفهان است همزمان با بنای مدرسه چهارباغ احداث شد تا درآمد و عواید آن به مصرف مخارج طلاب و نگهداری مدرسه برسد. كاروانسرا در زمان سلطنت شاه حسین صفوی ساخته شد و در عداد آخرین آثاری است كه در اواخر حكومت صفویان در اصفهان ساخته شده است. یكی از محققان و پژوهشگران معماری اسلامی، این كاروانسرای چهار ایوانی مستطیل شكل را دارای ۲۸ متر طول و ۹۳ متر عرض نوشته است كه در دو طبقه آن ۱۴۰ اتاق دارد. در پشت اتاقها دو اصطبل سراسری نیز وجود داشته است. این كاروانسرا دردوره قاجار مانند سایر آثار اصفهان مورد بی مهری ظل السلطان حاكم اصفهان قرار گرفت و بالاخره نیز بوسیله این شاهزاده حاكم بفروش رسید. در حدود سال۱۳۴۳ شمسی مقرر گردید كاروانسرای مادر شاه با حفظ جنبه های هنری و ارزشهای معماری دوران صفویه به یك مهمانسرای بین المللی تبدیل گردد۰ طرحهای اولیه كار به وسیله ماكسیم سیرو متخصص مشهور كه تالیفات بسیاری در معماری ایران و بخصوص كاروانسراها دارد آماده گردیدو با استفاده از شیوه های معماری سنتی و تقلید از نقاشی های موجود در بناهای تاریخی بویژه نقاشی ها و گچبریهای كاخ عالیقاپو سالنهای مهمانسرای مزبور پس ازمدت ۸ سال آماده گردید. این مهمانسرا كه امروز به نام مهمانسرای عباسی نامیده میشود با نقاشی ها وتزئینات نقاشی و گچبریهای بسیار زیبا و آثار چوبی نفیس و آلت و لفظهای با شكوه یكی از جاذبه های بسیار زیبای اصفهان به شمار میرود. علاوه بر آن این مهمانسرا پذیرای اجلاسها و سمینارها و نشستهای داخلی و بین المللی است كه در سالنهای جدید الاحداث آن بر گزار میشود.

 

 

روستای سُه

از دیگر روستاهای هدف گردشگری استان اصفهان در شهرستان شاهین شهر و میمه روستای تاریخی سُه می باشد. این روستا دردل کوه و در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق جاده اصلی اصفهان– تهران بعد از مورچه خورت (۱۰۰کیلومتر بعد از اصفهان ) واقع است . از آثار تاریخی روستا می توان امامزاده یوسف و چشمه زیر امامزاده ، کاروانسرای عباسی سُه و حمام قدیمی و خانه های تاریخی را نام برد.

 

 

حمام میمه

حمام میمه که فضایی بیش از ۵۰۰ متر مربع را در مجاورت مسجد جامع به خود اختصاص داده بنایی است از اواخر دوران قاجار که در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
این بنا همانند دیگر حمام های قدیمی دارای سه بخش سربینه (رختکن) ، میاندری (فضای بین سربینه و گرمینه) و گرمینه(گرمخانه) است .

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع:https://www.egardesh.com/ و https://www.otaghak.com/ و https://www.iribnews.ir/

۰۳ شهریور ۱۳۹۹ / توسط / در

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.